Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  3  4  ... 5  Następna >

Goście brzegu morskiego

18 stycznia 2013r.

Jeżeli mówimy o zwierzętach spotykanych na brzegu, to nie znaczy to wcale, że zwierzęta te stale na nim mieszkają. Mogą prze­bywać na nim czasowo, wyrzucone przez fale, mogą przychodzić z lasów porastających wydmy lub nawet przylatywać z odległych miejsc, pędzone wiatrem.


Niewidoczni sanitariusze plaży

18 stycznia 2013r.

Nie wszystkie jednak zwierzęta zamieszkujące plażę uda się nam znaleźć w jasny, słoneczny dzień. Niektóre z nich pokazują siędopiero o zmierzchu, dzień zaś spędzają w ukryciu. Chcąc się z nimi zapoznać, musimy wybrać się na wieczorny spacer nadmorski.


Zwierzęta kręgowe spotykane na brzegu morskim

18 stycznia 2013r.

Bardzo ciekawe są także obserwacje przelotów ptaków na zimo­wiska lub do miejsc gniazdowania na wiosnę i w jesieni. Drogi ich prowadzą Mierzeją Wiślaną, poprzez półwysep Hel, wzdłuż całego naszego wybrzeża.


Wydmy nadmorskie

18 stycznia 2013r.

Wydmy nadmorskie Morze jest w ciągłym ruchu. Wprawdzie nasze morze jest prawie zamknięte, nie łączy się z otwartym oceanem, nie ma więc przypływów i odpływów, nigdy jednak nie jest zupełnie spokojne. Fale morskie wciąż wpływają na brzeg i odpływają z niego. Wpły­wając — niosą z sobą piasek i kamyki, odpływając zaś — osadzają je na brzegu. Wiatry wysuszają piasek i odnoszą go coraz dalej od morza.


Wędrowne piaski

18 stycznia 2013r.

Wał suchego piasku stanowi jednak dla tych samych nizin poważne niebezpieczeństwo. W czasie silnych wiatrów — a tych nad Bałtykiem nie brak — wysuszony i nie utrwalony roślinnością piasek unoszony jest nieraz na dalekie odległości. Zasypuje wtedy nie tylko łąki i pola uprawne, ale całe osiedla. Na naszym brzegu bałtyckim piasek zasypał pierwotną osadę Łebę. Osadę musiano przenieść na drugą stronę rzeki Łeby, a ze starej zostały obecnie tylko na wpół zasypane ruiny kościółka.


Umacnianie wydm

18 stycznia 2013r.

Każde państwo posiadające brzeg morski i wydmy nadbrzeżne szanuje te naturalne falochrony i stara się nie dopuścić do wydmuchi­wania z nich piasku przez silne wiatry. Jedynym skutecznym na to środkiem jest tzw. ustalanie wydm. Aby nie dopuścić do prze­noszenia się wydm z miejsca na miejsce, należy te sypkie i lotne piaski scalić, związać, umocnić. Mogą tego dokonać korzenie roślin wydmowych.


Lasy wydmowe

18 stycznia 2013r.

Na utrwalonych przez trawy i zioła wydmach sadzi się krzewy: rozmaite wierzby, oliwnik srebrnolistny, rokitnik. Rosną tam też tarniny, dzikie róże, jeżyny i inne. Sadzi się również drzewa. Naj­pierw sosny zwyczajne, jako najbardziej wytrzymałe i najmniej wymagające, jak również północnoamerykańską sosnę Banksa i górską kosodrzewinę, której płożący się pień i leżące na ziemi gałęzie przy­krywają doskonale piasek. Na ustalonych już zupełnie wydmach spotykamy przeważnie jarzębiny, świerki, dęby, olchy, brzozy, buki i inne drzewa. Wiatr przynosi strzępki mchów, porostów i rozmaite nasiona roślin, które razem z zasadzonymi przez człowieka tworzą teraz stały zespół roślinności lasów nadbrzeżnych.


Strona 1 z 5,   [1]  2  3  4  ... 5  Następna >