wczasy, wakacje, urlop
18 stycznia 2013r.
Na utrwalonych przez trawy i zioła wydmach sadzi się krzewy: rozmaite wierzby, oliwnik srebrnolistny, rokitnik. Rosną tam też tarniny, dzikie róże, jeżyny i inne. Sadzi się również drzewa. Najpierw sosny zwyczajne, jako najbardziej wytrzymałe i najmniej wymagające, jak również północnoamerykańską sosnę Banksa i górską kosodrzewinę, której płożący się pień i leżące na ziemi gałęzie przykrywają doskonale piasek. Na ustalonych już zupełnie wydmach spotykamy przeważnie jarzębiny, świerki, dęby, olchy, brzozy, buki i inne drzewa. Wiatr przynosi strzępki mchów, porostów i rozmaite nasiona roślin, które razem z zasadzonymi przez człowieka tworzą teraz stały zespół roślinności lasów nadbrzeżnych.
18 stycznia 2013r.
Roślinom, które rosną nad samym morzem (np. na łąkach wła- dysławowskich nad Zatoką Pucką) lub na piasku przedwydm, trudno jest utrzymać się na łatwo wysychającym podłożu. Bronić się muszą od zbytniego parowania rozmaitymi sposobami. W tym celu wytwarzają krótkie, zgrubiałe liście lub redukują je do najwęższej blaszki, często zakończonej ostrym kolcem. Najczęściej pokrywają liście cienką warstwą wosku, jak to widzieliśmy u wydmuchrzycy piaskowej. Ale te rośliny, które rosną najbliżej morza, na podłożu słonawym, mają jeszcze jedną trudność do pokonania w związku ze swoim środowiskiem. Jest nią wielka ilość soli kuchennej, która pozostaje w przybrzeżnym piasku po wyparowaniu wody morskiej. Sól ta jest szkodliwa dla roślin, a w większej ilości wprost trująca. Spotykamy jednak rośliny, które umieją się przed nią uchronić lub się jej nawet pozbywać.
18 stycznia 2013r.
Nie mniej piękne są nasze krzewy nadmorskie, porastające zwartymi zaroślami wszelkie wyniosłości brzegów, ich urwiska i wąwozy. Najczęściej spotyka się tu krzaki dzikich róż, o pięknych, białych i różowych kwiatach w lipcu, a czerwonych owocach w jesieni. Owoce te, jak wiadomo, zawierają wielką ilość witaminy C.
19 kwietnia 2013r.
MIĘDZYWODZIE. Wschodni kraniec wyspy Wolin stanowi wąski o szerokości zaledwie 500—1500 mtr półwysep, u nasady którego leży państwowe kąpielisko Międzywodzie. Domki tego osiedla położone są w lesie, a piaszczysta plaża (jedna z najlepszych nad Bałtykiem) bezpośrednio przy kąpielisku. Półwysep oblany jest od północy wodami Bałtyku, a od południa wodami Zalewu Kamieńskiego. Po wschodniej stronie Zalewu widać wieże średniowiecznego Kamienia. Na zachód od Międzywodzia znajduje się jezioro Koprowo, największe na wyspie, które swą dużą przestrzenią wodną odcina kąpielisko od reszty wyspy. Położenie Międzywodzia jest wprost wyjątkowe. Wysokie wydmy i lasy chronią osiedle* przed zimnymi wiatrami. Czynnych jest 21 pensjonatów państwowych i 32 domy wypoczynkowe różnych organizacji. Kąpielisko jest dobrze zaopatrzone we wszelkie urządzenia sportowe, place tennisowe, bibliotekę itp. Duże też są możliwości wycieczkowe z Międzywodzia. W odległości zaledwie 3 km jest Dziwna, osiedle. na wschodnim krańcu półwyspu. Piękne wycieczki można przeprowadzać nad Zalew Kamieński, na znajdującą się na Zalewie wysepkę Chrząszczewo oraz do pobliskiego Kamienia. Wyjątkowo urocze są także partie nad rzeką Dziwną, która oddziela Wolin od stałego lądu.
19 kwietnia 2013r.
W powiecie kamieńskim graniczącym z powiatem wolińskim leży kąpielisko Dziwnów. Osiedle to znajduje się na zachodnim krańcu mierzei kamieńskiej. Mierzeja ta spotyka się z podobnym półwyspem Wolina, a oddzielają je od siebie jedynie wody wschodniego ujścia Odry do Bałtyku, rzeki Dziwnej. Osada jest już na stałym lądzie. Zarząd państwowego kąpieliska w Dziwnowie prowadzi 43 pensjonaty, niezależnie od 27 domów wypoczynkowych różnych organizacji. Uruchomiono tutaj wielkie sanatorium „Bałtyk", które przenaczone jest wyłącznie dla m a-tek ciężarnych. Placówka tego rodzaju jest nowością na terenie Europy.
19 kwietnia 2013r.
DZIWNÓWEK (Dziwna Las) Drugim kąpieliskiem powiatu kamieńskiego jest Dziwnówek (Dziwna Las). Osiedle to znajduje się nad Bałtykiem w odległości 3 km od Dziwnowa oraz 10 km od Kamienia. Jest to również kąpielisko państwowe, położone wśród lasów i łąk. Panująca tu cisza zapewnia wypoczynek przez nikogo nie zakłócony. Zarząd kąpieliska posiada 11 pensjonatów, niezależnie od innych domów organizacyjnych itp. Z Dziw-nówka prowadzi brzegiem morza promenada aż do Dziwnowa. Kąpielisko zostało w czasie wojny w pewnej mierze zniszczone, ale powoli zniszczenia usuwa się. Dojazd jak do Dziwnowa.
19 kwietnia 2013r.
TRZEBIATÓW. W powiecie gryfickim, 10 km od brzegu Bałtyku a 37 km od Kamienia, nad rzeką Regą znajduje się urocze miasteczko Trzebiatów. Jest to obok Darłowa najpiękniejsze miasto na Pomorzu Zachodnim. Wojna nie wyrządziła bowiem tutaj prawie żadnych szkód. Nazwa miasta wywodzi się od słowa „trzebić"; kiedyś znajdowały się tutaj wielkie lasy, które wytrzebiono, by założyć słowiańskie grodzisko. W XIII wieku przybyli tu zakonnicy, a Anastazja, córka Mieszka Starego, ufundowała w Trzebiatowie klasztor żeński. W 1277 roku osada otrzymała prawa miejskie. W XIV wieku przystąpiono do budowy potężnego kościoła Mariackiego (który zachował się do naszych czasów). Miasto dzięki dużemu portowi na Redze było ważnym ośrodkiem handlowym. Ożywione stosunki handlowe sprawiły, że miasto wstąpiło do Hanzy. W Trzebiatowie w roku 1534 zebrały się stany Pomorza Zachodniego (mieszczaństwo i szlachta) i powzięły decyzję o przyjęciu reformacji.